Policja radzi....

Oszukują metodą Na Inkasenta

logo-policja-kepno_2Kradzieże, których sprawcy dopuszczają się bezpośrednio w naszych domach stają się coraz bardziej popularne. Jedną z metod, która ułatwia złodziejom wejście do mieszkania, jest „metoda na inkasenta”. Złodzieje wchodzą do domów pod pozorem sprawdzeń liczników, wypłaty pieniędzy itd. Dobrze wiedzą, gdzie szukać pieniędzy. Jak nie dać się oszukać?

 

 

 

Jak działają sprawcy?

 

1. typują osoby starsze lub samotnie mieszkające

2. pod pozorem wymiany np. pieca gazowego, sprawdzenia liczników, kabli telefonicznych, domofonów propozycji tanich zakupów (np. węgla, zakupów ratalnych) wchodzą do mieszkania.

3. Mogą udawać pracowników instytucji: kościelnych, urzędu skarbowego, ZUS, policji itd.

4. proszą o możliwość skorzystania z toalety, umycia rąk, podania szklanki wody i wykorzystując nieuwagę domownika, kradną pieniądze i inne cenne przedmioty.

5. często pieniądze odbierają także oficjalnie — w formie „zaliczki”, „zadatku” do sporządzonych „umów”.

 

CO ROBIĆ?

 

1. Zawsze zamykać drzwi wejściowe do domu i mieszkania

2.  Nie wpuszczać nikogo nieznajomego do domu albo mieszkania; sąsiedzi którzy zauważą takie nieznane osoby powinni albo spytać o cel pobytu (powodując zmniejszenie anonimowości sprawców), albo od razu dzwonić po policję, w celu wylegitymowania osoby;

3. W przypadku nawiązania rozmowy — prowadzić ją na korytarzu albo przed domem.

4. Bezwzględnie żądać okazania dowodu osobistego — ewentualnie innego dokumentu imiennego wraz ze zdjęciem (legitymacje, certyfikaty etc. — pamiętając o tym, iż nie znamy wszystkich wzorów oraz o tym, iż mogą być one podrobione).

5. Absolutnie „nie wpłacać” żadnych zaliczek, zadatków etc. przed sprawdzeniem, czy firma istnieje, spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi wymianę liczników, piecyków etc. (pamiętać należy, że umieszczanie informacji o takich akcjach łączy się z informacjami pisemnymi)

6. W przypadku „zainteresowania” ofertą firmy — należy odebrać materiał reklamowy (wizytówkę, adres, telefon, mail) w celu zweryfikowania autentyczności danych; po sprawdzeniu, że taka firma naprawdę istnieje można dopiero przystąpić do spisania umowy.

7. Zwracać uwagę na wygląd inkasenta, pracownik gazowni, elektrowni, policjanta (policjanci „po cywilnemu” zawsze okazują legitymację służbową!!!); pracownicy tych instytucji występują zawsze w „umundurowaniu służbowym”; w sytuacjach wątpliwych zwracać uwagę na indywidualne cechy fizyczne, pojazd, etc.

8. Większość z osób, która przechowuje pieniądze w miejscu zamieszkania — chowa je w szafach ubraniowych (pod rzeczami, pościelą), w szafkach w kuchni, w szafkach nocnych w sypialniach, czasami w łóżkach oraz w odzieży wierzchniej znajdującej się w garderobach, wieszakach — i nie trzeba mieć „szóstego” zmysłu, aby te pieniążki odnaleźć. Sprawcy bardzo dobrze znają się na psychologii.

9. W każdej wątpliwej sytuacji należy dzwonić na policję, można również dzwonić do Straży Miejskiej albo do swoich bliskich (w tym momencie sprawcy najczęściej pod byle pozorem wychodzą).

 

Powrót na górę strony