Policja radzi....

FAŁSZYWY INKASENT I WNUCZEK

logo-policja-kepno_2Policja przestrzega przed złodziejami, którzy podają się za inkasentów zakładu energetycznego, gazowni lub wodociągów, albo wnuczka, który potrzebuje natychmiastowej pomocy finansowej. 

 

 

Na terenie powiatu kępińskiego doszło w ostatnim czasie do kilku kradzieży, w których złodzieje podając się za inkasentów zakładu energetycznego lub gazowniczego, albo zakładu wodociągowego - pod pozorem sprawdzenia instalacji wchodzili do mieszkań, a następnie wykorzystując nieuwagę właścicieli kradli pieniądze, biżuterię lub inne wartościowe przedmioty. Złodzieje na swoje ofiary wybierają najczęściej osoby starsze, mieszkające samotnie.

Innym sposobem oszukiwania i kradzieży osób starszych jest tzw. metoda „na wnuczka”.  Złodziej badając „grunt” najpierw dzwoni do swojej przyszłej ofiary, przedstawiając się za wnuczkę lub wnuczka. Na początku rozmowy przeprasza, że długo się nie kontaktował. W tej chwili ma jednak pilną sytuację w swoim życiu i potrzebuje natychmiast pieniędzy. Treścią takich rozmów jest np. wypadek samochodowy, zakup drogiego leku, lub też okazyjny zakup dobrego samochodu. W czasie takiej rozmowy przestępca sonduje możliwości finansowe ofiary i prosi o pilne zorganizowanie pieniędzy. W chwili, kiedy uzyska zgodę na pożyczkę umawia się na spotkanie. Na spotkanie przychodzi znajomy wnuczka lub wnuczki. Wcześniej znajomy ten dokładnie jest opisany, znane rozmówcy jest również jego imię i nazwisko, oczywiście fikcyjne i zmyślone.

Policja apeluje o ostrożność. By nie paść ofiarą złodzieja przestrzegajmy następujących zasad:

- zachowujmy dużą czujność i rozwagę w kontaktach z ewentualnymi inkasentami

– jeśli już zdecydujemy się na rozmowę - to poprośmy o okazanie legitymacji służbowej,

- NIGDY nie spuszczajmy takiej osoby z oczu, gdy zdecydujemy się ją zaprosić do mieszkania.

- NIGDY, pod żadnym pozorem nie dajmy się sprowokować do tego, bo wskazać miejsce przechowywania pieniędzy lub innych wartościowych przedmiotów

- w przypadku telefonicznej prośby o pożyczkę zawsze sprawdźmy, czy nasz krewny faktycznie potrzebuje pomocy finansowej. Nawet wtedy, gdy rozmowa nie wzbudzi naszych podejrzeń, lepiej się upewnić i nie uprzedzając krewnego oddzwonić do niego na znany nam wcześniej numer.

Jeśli będziemy mieli choć cień wątpliwości co do tożsamości inkasenta lub telefonicznego rozmówcy – natychmiast zawiadamiamy policję po numerem 997 !!!

 

Powrót na górę strony