Pamiętaj o zmianie opon i szczególnej ostrożności z uwagi na zmieniające się warunki na drodze
Jesień i zima to trudny okres dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, a także szczególny sprawdzian dla sprawności naszych samochodów. Dlatego już dziś należy zadbać o ich odpowiednie wyposażenie i przygotowanie w związku ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi.
Opady deszczu, śniegu, mróz i szybko zapadająca noc sprawiają, że w ruchu ulicznym musimy być w pełni skoncentrowani i przewidujący.
Piesi wchodzący na jezdnię muszą przewidywać zachowanie pojazdów na śliskiej, oblodzonej i zaśnieżonej jezdni. Droga zatrzymania pojazdu z całą pewnością ulegnie wydłużeniu i to nawet o kilkanaście, czy kilkadziesiąt metrów!!! Nie wolno o tym nigdy zapomnieć. Zaskoczenie kierowcy przez roztargnionego pieszego bardzo łatwo może doprowadzić do niekontrolowanego poślizgu.
Przy wcześnie zapadającym zmierzchu niebagatelnego znaczenia nabierają wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe przy naszej odzieży, torbach i plecakach. Dbając o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie elementów odblaskowych dajemy kierowcom większą szansę na dostrzeżenie naszej sylwetki pośród wielości docierających do jego oczu refleksów świetlnych.
Wszyscy poruszający się po poboczu lub jezdni muszą pamiętać, że dozwolone jest poruszanie się pieszych tylko po lewej stronie drogi, a jeżeli idziemy po jezdni musimy ustępować miejsca zbliżającym się pojazdom.
Prawdziwym wyzwaniem staje się w tym czasie podróżowanie samochodem.
Kierowco pamiętaj:
1. Trzeba bardzo rygorystycznie podchodzić do obowiązku dostosowania prędkości jazdy do warunków drogowych. Zbliżając się do skrzyżowań czy zakrętów musimy hamować z wyczuciem i odpowiednio wcześniej, niż robiliśmy to w ciepłe dni. Pamiętajmy o zmianie opon na zimowe, ale musimy wiedzieć, że nawet najlepsze opony zimowe nie zapewnią przyczepności w zimie na poziomie, do jakiego przyzwyczailiśmy się latem.
2. Zachowanie bezpiecznego odstępu nabiera w zimie zupełnie innego znaczenia niż w pogodne letnie dni. Odległości zachowywane pomiędzy pojazdami w zimie muszą być co najmniej dwukrotnie większe niż latem.
3. Staraj się rozważnie reagować w przypadku wpadnięcia pojazdu w poślizg. Żeby wyprowadzić auto z poślizgu, trzeba właściwie kontrować kierownicą, a zahamować dopiero po wyprostowaniu toru jazdy. Najlepiej wychodzenie z niewielkich poślizgów przećwiczyć w bezpiecznym miejscu.
4. Jeśli planujesz dłuższą podróż, zadbaj o to, by odpowiednio wypocząć. Zmęczenie przy koniczności zachowania o wiele większej niż latem koncentracji może być przyczyną niewłaściwej reakcji.
5. Zadbaj o właściwą czystość szyb. Niedopuszczalne jest pozostawianie jedynie małego odczyszczonego z zalegającego śniegu i szronu pola.
6. Przygotowanie pojazdu i zimowe wyposażenie. Warto w porę zadbać o wymianę akumulatora, jeżeli mieliśmy już z nim jakieś kłopoty. Koniecznie wymień płyn do spryskiwaczy, jeżeli miałeś płyn letni. W bagażniku przyda się mała łopata, skrobaczka do szyb oraz zmiotka do śniegu. Przydadzą się też preparaty odmrażające szyby czy zamki. Jeśli często wyjeżdżamy poza miasto, warto zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe. Przed wyjazdem w dłuższą podróż w zimowych warunkach pamiętajmy o zatankowaniu samochodu do pełna. Dodatkowo przyda się latarka i koc, a także ciepły napój w termosie i trwała żywność, np. batony, gorzka czekolada, itp.
Jeżeli warunki atmosferyczne są naprawdę trudne, a nic cię do jazdy nie zmusza, to nie ryzykuj. Najlepiej nie jeździć w trudnych warunkach!!!