WYDZIAŁ PREWENCJI
WYDZIAŁ PREWENCJI - struktura
Naczelnik Wydziału Prewencji
Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji
podkom. Marcin Stawski
Ogniwo Patrolowo-Interwencyjne
Kierownik Ogniwa Patrolowo -Interwencyjnego
asp. szt. Radosław Jędrasiak
tel. 47 77 56 229
Rewir Dzielnicowych w Kępnie
Kierownik Rewiru Dzielnicowych
asp. sztab. Karolina Paprocka
tel. 47 77 56 240
tel. 572894737
obejmuje zakresem działania Miasto i Gminę Kępno
zadania:
- Realizacjawe współdziałaniu z komórkami organizacyjnymi Komendy i innymi jednostkami Policji oraz organami samorządu terytorialnego, organizacjami i instytucjami pozarządowymi programów prewencyjnych ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w miejscach publicznych osobom zamieszkałym na terenie powiatu kępińskiego oraz kreowanie pozytywnego wizerunku Policji w społeczeństwie lokalnym.
- Rozpoznawanie i reagowanie na potrzeby mieszkańców, dążenie do uspołecznienia działań policyjnych.
- Wykonywanie służby obchodowej na terenie działania rewiru, w tym zapobieganie i ujawnianie przestępstw.
- Stałe prowadzenie rozpoznania osobowego i terenowego, określanie miejsc zagrożonych.
- Współdziałaniez innymi komórkami organizacyjnymi Komendy, w zakresie zapobiegania i zwalczani przestępstw i wykroczeń oraz w celu właściwej realizacji procesu wykrywczego w całym powiecie.
- Sporządzanie wywiadów środowiskowych na zlecenie innych komórek i instytucji.
- Wykonywanie czynności w ramach procedury „Niebieska karta”.
Zespół ds. Wykroczeń i Profilaktyki Społecznej
asp. Arkadiusz Kościelny, asp. Dominik Piórek, mł. asp. Filip Ślęk, asp. Maciej Bańkowski, sierż. szt. Marcin Kosiński
tel. 47 77 56 268 , 47 77 56 209
zadania:
-
Tworzenie i realizacja, we współdziałaniu z komórkami organizacyjnymi Komendy i innymi jednostkami Policji oraz organami samorządu terytorialnego, organizacjami i instytucjami pozarządowymi programów prewencyjnych ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w miejscach publicznych osobom zamieszkałym na terenie powiatu kępińskiego oraz kreowanie pozytywnego wizerunku Policji w społeczeństwie lokalnym.
-
Bieżące analizowanie zjawisk kryminogennych oraz rozpoznanych zagrożeń przestępczością, ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk patologicznych dotyczących dzieci i młodzieży.
-
Prowadzenie rozpoznania przestępczości wśród nieletnich oraz realizacja postępowań w sprawach nieletnich we współdziałaniu w tym zakresie z sądem rodzinnym i innymi komórkami organizacyjnymi Komendy.
-
Prowadzenie bieżącej współpracy ze szkołami oraz instytucjami i organizacjami społecznymi w zakresie zapobiegania przestępczości i demoralizacji nieletnich.
-
Współpraca z mediami w zakresie realizowania polityki informacyjnej Komendanta Powiatowego Policji oraz kształtowanie i prezentowanie pozytywnego wizerunku Policji w społeczeństwie poprzez:
1) przedstawianie środkom masowego przekazu przykładów współpracy Policji ze społeczeństwem przyczyniających się do zwalczania i ograniczania zjawisk kryminogennych,
2) prezentowanie osiągnięć Komendy w zakresie wykrywania i ścigania sprawców przestępstw, mogących stanowić przedmiot zainteresowania społecznego,
3) promowanie inicjatyw i przedsięwzięć służących zwalczaniu przestępczości oraz poprawie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego. -
Analizowanie materiałów dotyczących funkcjonowania Policji zamieszczanych w mediach, reagowanie oraz zapobieganie nieuzasadnionej krytyce, zgodnie z zasadami prawa prasowego.
-
Prowadzenie przedsięwzięć zmierzających do popularyzowania wiedzy o skutecznych metodach i środkach zapobiegania przestępczości.
- Koordynowanie działań komendy w ramach procedury „Niebieska karta” oraz w programie pomocy ofiarom przestępstw – nadzorowanie w tym zakresie czynności wykonywanych przez inne komórki prewencji.
a także zadania:
-
Organizowanie i wykonywanie, nadzór i kontrola działań Policji w zakresie zapobiegania i zwalczania wykroczeń oraz współdziałanie na obszarze powiatu z organami ochrony prawnej, administracji publicznej oraz organizacjami społecznymi w tym zakresie.
-
Realizacja postępowań w sprawach o wykroczenia, oraz z zakresu broni i amunicji.
-
Wykonywanie funkcji oskarżyciela publicznego w imieniu Policji.
-
Całościowa analiza problematyki wykroczeń i przedkładanie wniosków Kierownictwu Komendy.
-
Organizowanie i wykonywanie czynności w sprawach poszukiwawczych dotyczących sprawców wykroczeń.
-
Nadzór nad prawidłowością postępowania mandatowego.
-
Współdziałanie z Rewirem Dzielnicowych w zakresie zapobiegania patologiom i ścigania przestępczości w rodzinie
Posterunek Policji w Trzcinicy z/s w Laskach
Kierownik Posterunku:
st. asp. Marcin Żłobiński tel. 47 77 56 397
obejmuje zakresem działania gminę Trzcinica
Posterunek Policji w Łęce Opatowskiej z/s w Opatowie, tel. 506-212-606
Kierownik Posterunku:
asp. sztab. Konrad Mierzwiak, tel. 572 -894-711,
obejmuje zakresem działania gminy Łęka Opatowska i Baranów
Posterunek Policji w Bralinie
Kierownik Posterunku:
mł. asp. Mariusz Dominik, tel. 506-212-613
obejmuje zakresem działania gminy Bralin i Perzów
Posterunek Policji w Rychtalu
Kierownik Posterunku:
asp. sztab. Marcin Chmielarz, tel. 887-666-504
obejmuje zakresem działania gminę Rychtal
Zespół Dyżurnych tel. 47 77 56 200 fax.47 77 56 15 215
WYDZIAŁ PREWENCJI- zadania
1. Planowanie i organizacja działań własnych związanych z realizacją zadań zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w czasie katastrof naturalnych, awarii technicznych, w warunkach konstytucyjnie określonych stanów nadzwyczajnych w państwie, jak też podczas organizowanych imprez masowych oraz protestów społecznych we współdziałaniu w tym zakresie z innymi służbami, inspekcjami, strażami oraz władzami samorządowymi.
2. Organizowanie systemu alarmowego jednostki oraz prowadzenie odpowiedniej dokumentacji na wypadek zdarzeń określonych w pkt.1.
3. Organizowanie i prowadzenie ćwiczeń sztabowych w zakresie zdarzeń określonych w pkt. 1.
4. Analizowanie, stały monitoring stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu kępińskiego, diagnozowanie przyczyn niekorzystnych zjawisk, proponowanie rozwiązań.
5. Prowadzenie przedsięwzięć planistyczno-obronnych i realizacja przygotowań obronnych we współdziałaniu z odpowiednimi komórkami organizacyjnymi Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
6. Organizowanie, koordynowanie i nadzorowanie funkcjonowania i szkolenia Nieetatowych Oddziałów Prewencji oraz przygotowanie do reagowania i realizacji z zadań w sytuacjach kryzysowych.
7. Gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji o bieżących wydarzeniach na terenie powiatu oraz zapewnienie właściwej reakcji na zgłoszone wydarzenia przez podległe jednostki Policji.
8. Realizowanie zadań wynikających z obowiązków służbowych służby dyżurnej określonych w przepisach państwowych i resortowych oraz Komendanta Wojewódzkiego i Powiatowego Policji.
9. Zapewnienie koordynacji rozwinięcia działań Policji w warunkach szczególnych zagrożeń do czasu powołania struktur dowódczo-sztabowych na szczeblu jednostki.
10.Kierowanie do działań w trybie alarmowym dostepnych sił i środków.
11.Realizowanie procedur alarmowania stanów osobowych KPP.
12.Utrzymywanie stałego kontaktu z pozapolicyjnymi słuzbami dyżurnymi szczebla powiatowego.
13.Organizowanie działań związanych z zaistniałymi poważnymi zdarzeniami, w tym w szczególności wykorzystania grup operacyjno-dochodzeniowych, właściwych służb Policji oraz specjalistycznych jednostek.
14.Realizowanie poleceń dyżurnego Komendy Wojewódzkiej Policji.
15.Współdziałanie z dyżurnymi jednostek ościennych, nadzór dyżurnego KWP.
16. Nadzór w zakresie pełnienia służby, przestrzegania procedur właściwych warunków pobytu w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych.
17.Nadzór w zakresie sposobu realizacji zadań Policji w stosunku do osób przebywających na przepustkach właściwych zakładów karnych, aresztów śledczych oraz w stosunku do osób wobec których zastosowano środek zapobiegawczy-dozór policji.
18.Planowanie, koordynowanie, nadzór nad wykonywaniem zadań w zakresie pełnienia służby konwojowej oraz współpraca w tym zakresie z innymi komórkami organizacyjnymi Komendy, i innymi jednostkami organizacyjnymi Policji, wymiaru sprawiedliwości lub innymi uprawnionymi organami.
19.Organizacja, wykonanie i nadzór nad działaniami Policji w zakresie pełnienia służby oraz osiąganych efektów przez policjantów słuzby prewencyjnej w patrolach i obchodach, badanie zakresu i sposobu realizacji zadań.
20.Nadzór i koordynacja w zakresie organizacji i pełnienia służby przez przewodników psów służbowych.
21.Współpraca ze Strażą Miejską w zakresie organizowania wspólnych patroli lub innych działań ukierunkowanych na zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego.
22. Inicjowanie, koordynowanie i prowadzenie działań umożliwiających sygnalizowanie lub zgłaszanie Policji zdarzeń i sytuacji zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia albo porządkowi publicznemu. 23.Prowadzenie doskonalenia zawodowego dla policjantów służby prewencyjnej.