Debaty Społeczne

Debata za nami

debata001W piątek 06 czerwca br. w ogrodach działkowych „Działkowiec” na ul. Wieluńskiej w Kępnie, odbyła się debata społeczna dla działkowców pod nazwa „Ogrody działkowe bezpiecznym miejscem wypoczynku”. Jest to kolejne z cyklu spotkań ze społeczeństwem, realizowane przez Komendę Policji w Kępnie.

 

 

 

W debacie, poza policjantami, uczestniczyli także Mirosław Solecki ze Straży Miejskiej w Kępnie, Piotr Mazurkiewicz z Komendy Powiatowej PSP Kępno, a także Roman Filipiak  - wiceprezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z Kalisza oraz Kazimierz Rachel – przedstawiciel kępińskiego rejonu Polskiego Związku Działkowców . Gości powitał insp. Krzysztof Zimny, który omówił tematykę i powód zebrania. Następnie przedstawił najbardziej istotne aspekty związane z bezpieczeństwem w ogrodzie. Dotyczyły one sposobów zabezpieczania altanek przed przestępcami, kontroli altanek w okresie zimowym, współpracy między działkowcami. P. Mazurkiewicz opowiedział o bezpieczeństwie przeciwpożarowym m.in. wypalaniu traw czy paleniu ognisk na działkach, zaś M. Solecki ze Straży Miejskiej zapewnił o chęci współpracy z działkowcami na rzecz wspólnego bezpieczeństwa w tym rejonie.

Zgromadzeni goście mieli także wiele pytań związanych tak z działaniem policji, jak i sprawami działkowców. Na pytania dotyczące ustawy związanej z działkami i regulaminem działek, a także tematyką działań rozjemczych między skłóconymi działkowcami odpowiadał R. Filipiakz Kalisza.

Na koniec wypracowano kilka wspólnych wniosków:

- Zwiększenie liczby wieczornych patroli wokół działek i na działkach przez Policję.

- Zasady otwierania i zamykania bram tzw. ewakuacyjnych podczas pożaru i innych zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu.

- Częstsze spotkania Policji z działkowcami np. podczas dorocznych spotkań Zarządu.

- Dalsza współpraca w zakresie przeciwdziałania aktom wandalizmu i przestępczości.

Komendant insp. K. Zimny w sposób szczególny prosił mieszkańców o to, aby zwracali uwagę na osoby obce kręcące się na działkach sąsiadów i osób znajomych: - Nie jesteśmy w stanie rozwiązać wszystkich waśni sąsiedzkich. Pamiętajmy jednak, aby wspólnie pracować na rzecz bezpieczeństwa w naszych ogrodach. Dbajmy o to, co się dzieje u naszego sąsiada. Jeśli widzimy obce osoby kręcące się w pobliżu działki naszej lub innych działkowiczów, to informujmy o tym patrol policji. Nie bójmy się dzwonić w takich sprawach. To często pomaga nam złapać sprawców na gorącym uczynku. Niezmiernie trudno jest udowodnić złodziejowi winą, jeśli nagle okaże się, że nie było żadnej osoby, która by widziała go na terenie ogrodów działkowych. Bądźmy dojrzałym społeczeństwem obywatelskim i wspólnie troszczmy się o to, co mamy.

 
{galeria}/nowe/debataogrody{/galeria} 

 

Powrót na górę strony