Debaty Społeczne

Debata Społeczna w Kępnie

debata110 grudnia br. w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ZSP nr 2 w Kępnie odbyła się debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa w powiecie kępińskim pod nazwą "Decydujmy wspólnie", przygotowana przez Komendę Powiatową Policji w Kępnie. Zgromadziła ona niemal 90 osób zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa w naszym regionie.


 

 

Na pytania mieszkańców, którzy tego dnia skorzystali z zaproszenia organizatora uroczystości: Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu – insp. Rafał Batkowski, Wojewoda Wielkopolski -  Piotr Florek, Starosta Powiatu Kępińskiego – Włodzimierz Mazurkiewicz, burmistrz Miasta i Gminy Kępno - Aniela Kempa oraz Komendant Powiatowy Policji w Kępnie – insp. Krzysztof Zimny.

W debacie wzięli udział także goście zaproszeni przez gospodarza debaty, insp. Krzysztofa Zimnego, a wśród nich między innymi: wójtowie gmin powiatu kępińskiego, przewodniczący rad gmin powiatu kępińskiego, radni powiatowi wraz z przewodniczącym Rady Powiatu kępińskiego – Ryszardem Przybylskim, dyrektorzy gimnazjów powiatu kępińskiego oraz szkół ponadgimnazjalnych w powiecie kępińskim, Prokurator Rejonowy w Kępnie, członkowie Zarządu Rejonowego OSP w powiecie kępińskim, prezesi gminni OSP w powiecie kępińskim, sołtysi, radni oraz mieszkańcy powiatu kępińskiego. W sumie w sali Centrum Kształcenia Ustawicznego zebrało sie niemal 90 osób zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa w naszym regionie.

Na początku głos zabrał Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu - insp. Rafał Batkowski, który powitał zebrane osoby. Przybliżył także cel debat i omówił ważną kwestię współpracy różnych grup społecznych i zawodowych na rzecz bezpieczeństwa w całym regionie.

Komendant Powiatowy Policji w Kępnie przedstawił natomiast prezentację dotyczącą działań Policji w powiecie kępińskim. Omówił wyniki działalności Komendy w minionych latach. Przedstawił statystyki przestępczości w wybranych kategoriach, w tym najbardziej dokuczliwych: kradzieżach, kradzieżach z włamaniem, uszkodzeniach mienia. Zapoznał także zebranych ze liczbą  wypadków na drodze; należy dodać, iż  ostatnich pięciu latach na drogach powiatu zginęło 61 osób. Przypomniał także o akcjach prowadzonych przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego, w tym akcji prędkość, pieszy czy trzeźwość. Zaprezentował ponadto działania Grupy Realizacyjnej, nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego, które działają w Kępnie.

Debaty społeczne organizowane są w całym garnizonie wielkopolskim. W ten sposób Policja zaprasza mieszkańców do wspólnej dyskusji nad bezpieczeństwem w regionie. Chce wysłuchać potrzeb i oczekiwań społeczeństwa. W debacie biorą także udział przedstawiciele samorządów – od szczebla wojewódzkiego, poprzez powiatowy, aż do poziomu gminnego.  W ten sposób mieszkańcy mogli przekazać swoje oczekiwania nie tylko wobec przedstawicieli policji, ale zapytać także o nurtujące ich problemy gospodarcze, dotyczące rozwoju regionu itd.

Wśród najważniejszych kwestii poruszanych podczas spotkania znalazły się uwagi dotyczące braku nowoczesnego węzła komunikacyjnego w obrębie drogi  krajowej nr 11, braku zajazdu z obwodnicy S8 do miasta Kępna. Na wiele pytań odpowiedzieć musiał wojewoda wielkopolski Piotr Florek, który tłumaczył dlaczego Kępno nie posiada obwodnicy drogi nr 11 a inwestycje na odcinku "jedenastki" w powiecie kępińskim nie są ukończone. Dyskutowano także nad koniecznością poprawy bezpieczeństwa rowerzystów i wybudowania sieci ścieżek rowerowych w powiecie oraz nad poprawą wizerunku południowych granic Wielkopolski. Wojewodę Piotra Florka poproszono o wstawiennictwo w sprawie ustawienia nowoczesnych "witaczy" na granicach naszego województwa. Powiat kępiński jest najdalej wysuniętym na południe powiatem Wielkopolski i graniczy z trzema ościennymi województwami, jednak - mimo starań lokalnych samorządów - na drogach krajowych nie ma znaków, które informowałyby kierowców o tym, do jakiego województwa właśnie wjeżdżają.

W kwestiach bezpieczeństwa zebrani mieszkańcy postulowani przede wszystkim o to, aby wprowadzić w rejonie patrole piesze, ograniczyć fluktuację kadr wśród dzielnicowych  i przygotować  kampanię dla rodziców i mieszkańców regionu odnośnie problemu narkotyków.

Podczas spotkania głos zabrali także wójtowie powiatu kępińskiego. Wójt gminy Bralin - Roman Wojtysiak podziękował policjantom z Kępna za pomoc w przygotowaniu i przebiegu Papieskiej Koronacji Pólkowskiego Wizerunku Matki Boskiej. Podziękowania te przekazał w imieniu kustosza Sanktuarium "Na Pólku".

Wojewoda Piotr Florek, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu - insp. Rafał Batkowski praz Komendant Powiatowy Policji w Kępnie insp. - Krzysztof Zimny zapewnili, że wszystkie sugestie i postulaty mieszkańców dotyczące bezpieczeństwa zostaną wzięte pod uwagę, zaś te, które nie dotyczą Policji zostaną przekazano odpowiednim służbom.

Wojewoda Wielkopolski i Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji zapewnili, także wszystkich obecnych, że w przyszłym roku debaty z ich udziałem rozpoczną się od Kępna. Już dziś wszystkich na nie zapraszamy.

debatanowe

debata6

debata1

debataoo

debata2

 

 

Powrót na górę strony