Debata z młodzieżą
12 kwietnia br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie odbyła się debata społeczna przygotowana przez kępińską policję. Na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Kępnie mł. insp. Krzysztofa Zimnego w sali zgromadziła się młodzież klas maturalnych, która mogła porozmawiać o swoich problemach o raz o tym, czy warto i dlaczego warto wybrać służbę w naszej formacji.
Debaty społeczne mają na celu wspólną wymianę informacji między społeczeństwem i policją. Takie rozmowy pozwolą następnie na wypracowanie kierunków działania, które wydają się właściwe obu stronom debaty.
Debaty na terenie powiatu kępińskiego przygotowano dla osób w każdym wieku. Część z nich dotyczy także młodzieży. Zawód policjanta jest trudny i wymagający, tak pod względem posiadanej wiedzy, umiejętności praktycznych, jaki i przygotowania pod względem kondycji fizycznej. Od lat chętnych do wstąpienia w szeregi formacji nie brakuje, jednak nielicznym udaje się przejść wszystkie etapy kwalifikacji. Młodzież co roku tłumnie odwiedza dział kadr w kępińskiej komendzie, pytając o wymogi tego zawodu. Wszystkich zainteresowanych tym zawodem zaprosił na debatę społeczną Komendant Powiatowy Policji w Kępnie, który wyjaśnił zasady naboru, opowiedział o pracy w policji i o tym od czego warto zacząć przygotowując się do kolejnego etapu egzaminów. Przygotowana została specjalna prezentacja, na podstawie której pokazano młodzieży, gdzie popełniają błędy i czego należy unikać. Młodzież miała wiele wątpliwości i wiele pytań. Pytali o to, jak ćwiczyć by zdać egzaminy, czy można się się przygotować do testów psychologicznych oraz o to, jak może się w przyszłości rozwinąć ich kariera zawodowa.
Dyskusja pozwoliła na wypracowanie ciekawych koncepcji. Przede wszystkim okazało się, że młodzież chce pracować w służbach mundurowych, jednak ich zakres wiedzy o tym, co będą robić ugruntowany jest głównie na podstawie filmów. Nie zawsze też wiedzą, jak wykorzystać swój potencjał i osiągnąć sukces - wymarzoną pracę
Dlatego też w efekcie przeprowadzonej debaty przyjęto dwa istotne wnioski. Policjanci będa częściej spotykali się z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych, aby tłumaczyć im zasady naboru do policji i wyjaśniać powstałe wątpliwości w kwestiach kadrowych. W ramach zajęć profilaktycznych policja będzie jeszcze częściej spotykać się z młodzieżą w tym wieku (klasy maturalne i przedmaturalne), na różnorodnych pogadankach z zakresu prewencji kryminalnej, które poza walorami prewencyjnymi pozwolą pokazać młodzieży, jak naprawdę wygląda praca polskiej policji.