UWAŻAJ PODCZAS UPAŁÓW !
Wysokie temperatury, które od kilku dni utrzymują się w naszym regionie, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców oraz turystów o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiedzialności. Szczególnie niebezpieczne jest pozostawianie dzieci oraz zwierząt w zamkniętych pojazdach, nawet na krótki czas.
Policjanci przypominają również, aby nigdy nie zostawiać dzieci ani zwierząt w zaparkowanych samochodach. Nawet kilka minut w nagrzanym pojeździe może doprowadzić do tragedii. Jeśli zauważymy dziecko lub zwierzę pozostawione w aucie podczas upału, nie bądźmy obojętni i reagujmy. W razie potrzeby należy natychmiast powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Wysokie temperatury sprawiają, że wiele osób wybiera wypoczynek nad wodą. Korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk i stosujmy się do poleceń ratowników. Nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu oraz bezpośrednio po opalaniu. Zachowajmy rozsądek i nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich.
Nie zapominajmy także o zwierzętach. Zapewnijmy im dostęp do świeżej wody i zacienionego miejsca do odpoczynku.
Pamiętajmy, że chwila rozwagi i stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa mogą uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami. Dbajmy o siebie, swoich bliskich oraz osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni – wspólnie zadbajmy o bezpieczne lato.
Upały wymagają od nas rozwagi, empatii i gotowości do pomocy. Pamiętajmy, że nasze szybkie i odpowiedzialne działanie może uratować czyjeś życie. Apelujemy– reagujmy, chrońmy siebie i innych, współpracujmy z innymi służbami oraz informujmy lokalne centra zarządzania kryzysowego o występujących zagrożeniach.