Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rok z seniorami podsumowany

Data publikacji 29.12.2015

seniorzy1Przez cały 2015 rok Komenda Powiatowa Policji w Kępnie spotykała się z ludźmi Złotego Wieku, w ramach kampanii „Bezpieczny Senior”. W sumie funkcjonariusze uczestniczyli w 20 spotkaniach, w których udział wzięło niemal 1600 seniorów całego powiatu kępińskiego. Rozmawialiśmy także z bankowcami o tym, jak skutecznie pomagać osobom dotkniętym oszustwem.


 

 

 

 

W 2015 roku Komenda Powiatowa Policji w Kępnie realizowała kampanię pod nazwą „Bezpieczny Senior”, przygotowaną przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu. Wcześniej, w 2014 roku, również prowadziliśmy autorską akcję dla seniorów pod tym samym tytułem.

W ciągu minionych 12 miesięcy aż 20 razy spotkaliśmy się z seniorami naszego powiatu. W spotkaniach uczestniczyło łącznie niemal 1600 seniorów. Podczas spotkań rozmawialiśmy o zagrożeniach, oszustwach, ochronie przed przestępstwem, sposobach reakcji na przestępstwa lub wykroczenia. Odpowiadaliśmy na wiele pytań, w tym dotyczących przepisów ruchu drogowego, oszustw w internecie, ochrony danych osobowych. Ponadto spotkaliśmy się z przedstawicielami banków działających na terenie powiatu kępińskiego, aby wypracować skuteczne metody działania w przypadku podejrzenia, ze dana osoba może paść ofiarą oszustwa „na wnuczka” lub „na zdarzenie losowe”.

W części spotkań dla osób „Złotego Wieku” uczestniczyli także policjanci – członkowie Stowarzyszenia „Nasz Bezpieczny Powiat Kępiński”. W przygotowanym przez nich projekcie, dofinansowanym przez Powiat Kępiński, wziął także udział ratownik medyczny, pracujący na co dzień w ekipie Pogotowia Ratunkowego. Opowiedział on seniorom o zasadach pierwszej pomocy medycznej, ratowania ludzkiego życia, profilaktyki zdrowia.

Spotkania z seniorami to także okazją do wymiany zdań, uwag na temat zagrożeń w powiecie i problemów jego mieszkańców. Uzyskaliśmy wiele cennych informacji, bardzo przydatnych w codziennej pracy patrolowej policji.

W pierwszej połowie 2015 roku odnotowaliśmy 12 prób oszustwa seniorów metodami: "na wnuczka", "na zdarzenie losowe", "na zasiłek", "na inkasenta". Największa kwota strat sięgnęła 35 tys zł. Dzięki wspólnej pracy, zaangażowaniu funkcjonariuszy i zrozumieniu oraz poparciu Zarządów Rejonowych Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uniwersytetu "Trzeciego Wieku", samorządów gmin i powiatu, lokalnych mediów udało się znacząco zminimalizować ryzyko oszustwa.

W nowym roku będziemy kontynuować pracę na rzecz seniorów. Szczegóły już wkrótce.

 

 

5

9e

s1

 2

img_0639 (1)

 

Powrót na górę strony