Apel dla Seniorów
Od kilku miesięcy na terenie powiatu dochodzi do oszustw dokonywanych na osobach starszych. Sprawcy działają zawsze w podobny sposób. Mogą się w naszych drzwiach pojawić osobiście lub zadzwonić na telefon stacjonarny.
Oszuści będą usiłowali wyłudzić pieniądze popularnymi metodami: "na wnuczka", "na inkasenta, "na zdarzenie losowe".
Aby nie dać się nabrać pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:
1. Policja, prokuratura ani inne organy nigdy nie przekazują informacji o tragicznych zdarzeniach w sposób telefoniczny i nie żądają pieniędzy od pokrzywdzonych, od ofiar itd. Każdą zdobytą telefonicznie informację konsultujmy BEZWZGLÊDNIE z rodzina, dzwońmy do syna, córki, wnuka i pytajmy, czy rzeczywiście mają kłopoty i potrzebują pomocy. Korzystajmy tylko z numerów, które podali nam osobiście!
2. Organy ścigania nie będą narażały Państwa na żadne niebezpieczeństwo proponując udział w jakichkolwiek tajnych akcjach operacyjnych związanych z przekazywaniem dużych sum pieniędzy.
3. Obecnie króluje obrót bezgotówkowy, co oznacza, ze żadna instytucja, samorząd nie będą Państwu przekazywać pieniędzy przychodząc do waszych domów. Żadnych transakcji nie dokonujemy także z przedstawicielami instytucji takich jak wodociągi, gazownia, zakład energetyczny. Przedstawicie takich instytucji zostawiają do opłacenia rachunki.
4. Nikt nie ma prawa pytać Państwa o to, gdzie chowacie pieniądze, żądać od was ujawnienia skrytek, pokazania banknotów.
5. Obce nam osoby zawsze trzymajmy w drzwiach domu lub mieszkania. Nie zezwalajmy na wchodzenie do domu pod pozorem umycia rąk, skorzystania z telefonu, sprawdzenia stanu rur, liczników (szczególnie w budynkach wielorodzinnych, gdzie liczniki znajdują się na klatkach schodowych) itd. Nigdy nie zostawajmy sam na sam z kimś obcym.
6. Nie reagujmy na atrakcyjne oferty zakupów od obwoźnych dostawców, w tym innych narodowości. Super oferta zawsze jest oszustwem. W najlepszym przypadku będzie to podróbka, w najgorszym - zostaniemy okradzeni.
7. Biżuterii nie przechowujmy w "tradycyjnych" miejscach: barkach, szafkach, komodach i szkatułkach. Cenne przedmioty i biżuterie chowajmy w sejfie albo w skrytce bankowej.
8. Nie trzymajmy oszczędności w domu. Drobnych sum pieniędzy potrzebnych do codziennego życia nie chowajmy w kuchennych szafkach, barkach.
9. Jeśli nasze mieszkanie odwiedzi osoba podająca się za policjanta lub prokuratora żądajmy okazania legitymacji służbowe. Dane podane przez funkcjonariusza możemy sprawdzić u oficera dyżurnego jednostki pod numerem telefonu 062 79 15 200 (Kępno lub inny właściwy danej jednostce numer) lub po prostu pod numerem alarmowym 997.
10. Nie przekazujmy nigdy żądnych sum pieniędzy nieznanym osobom w nieznanych miejscach. To zawsze jest oszustwo, które bezwzględnie zgłaszajmy pod numerem 997.
Rodzinę seniorów, szczególnie tych po 80 roku życia, prosimy o uwrażliwianie na ten problem, wyjaśnianie na czym polega obrót bezgotówkowy i przekonywanie do nietrzymania oszczędności życia w domu.
Pamiętajmy też, aby każde zgłoszenie, informację o jakimś tragicznym zdarzeniu w naszej rodzinie, pomocy oczekiwanej przez wnuka, syna itd. sprawdzać bezwzględnie u innych członków rodziny.
Komenda Powiatowa Policji w Kępnie w trosce o bezpieczeństwo seniorów będzie w każdej z gmin organizować spotkania dotyczące bezpieczeństwa. Doradzimy co robić i jak reagować w takich sytuacjach. Terminy spotkań będą podawane w mediach.