Uważaj w święta
Państwa majątek w domu czy mieszkaniu może znajdować się w zainteresowaniu "innych osób", szczególnie w okresie świątecznym nasza nieobecność aktywizuje ich do działania!!!
Przed wytypowaniem mieszkania, domu, sklepu, baru czy biura do włamania złodziejom niezbędna jest wiedza o jego zasobach, mieszkańcach, pracownikach i ich stałych przyzwyczajeniach, a także zabezpieczeniach mechanicznych czy elektronicznych, które mają pokonać. Inwencja w zakresie pozyskiwania niezbędnych informacji jest duża. Zazwyczaj w okolicy, na terenie osiedla wiadomo, jak się komu powodzi. Kto wyjeżdża za granicę, ma dobrej marki samochód, czy posiada wysokiej klasy sprzęt elektroniczny. Nawet ubiór może świadczyć o posiadanych zasobach.
Najbardziej narażone są obiekty położone na parterze, do nich najłatwiej jest dokonać włamania przez okno lub balkon, oraz domy jednorodzinne i sklepy a także budynki stojące w odosobnieniu, w dodatku zasłonięte wysokim ogrodzeniem czy drzewami.
Co zrobić aby nie stać się ofiarą złodziei?
1. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swojej pociechy.
2. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobrej klasy zamki. Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego wykonaj solidne ogrodzenie, załóż oświetlenie na zewnątrz budynku.
3. Zainstaluj alarm przeciw włamaniowy.
4. Zawsze po zmroku zaciągaj żaluzje lub zasłony, tak aby wnętrze Twojego mieszkania było niewidoczne na zewnątrz.
5. Zanotuj lub sfotografuj marki i typy ( numery identyfikacyjne ) posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne.
6. Spowoduj, aby światło na klatce schodowej oświetlało stojącą pod Twoimi drzwiami osobę.
7. Zwracaj uwagę na przebywających na klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają?
8. Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkania, a podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami,
9. Nie rozgłaszaj tego, że mieszkasz sam(a).
10. Trzymaj psa w mieszkaniu, on też może Tobie pomóc.
11. Opuszczając na dłużej mieszkanie porozmawiaj z sąsiadem, poproś o nadzór nad nim, o zainteresowanie w przypadku podejrzanych sytuacji.
źródło: KWP Poznań