Odprawa roczna w KPP Kępno
9 stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Kępnie odbyła się roczna odprawa Komendy Powiatowej Policji w Kępnie, w której udział wziął Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu - insp. Jarosław Rzymkowski, naczelnicy i kierownicy KPP w Kępnie oraz przedstawiciele lokalnych samorządów i Prokuratury Rejonowej w Kępnie . Podczas odprawy dokonano oceny poziomu realizacji Strategii Wielkopolskiej Policji przez KPP w Kępnie.
Podczas odprawy Komendant Powiatowy Policji w Kępnie - insp. Krzysztof Zimny przedstawił szczegółowe wyniki pracy swoich podwładnych w minionym roku. Podsumował pracę wszystkich wydziałów KPP w Kępnie - Wydziału Prewencji, Wydziału Kryminalnego i Wydziału Ruchu Drogowego. Na początku omówił sprawy kadrowe, przypominając ilość etatów w komendzie (103), a także liczbę wolnych wakatów - 5. Omówił także bieżące problemy kadrowe, w tym przede wszystkim fluktuację kadr, kształcenie najmłodszych policjantów i proces adaptacyjny, które bezpośrednio wpływają na ilość służb w terenie.
Omówione zostały także wyniki prewencyjne. Policjanci tego wydziału uzyskali bardzo dobre wyniki związane z czasem dojazdu na zgłoszone zdarzenie. W terenie wiejskim czas ten sięga 10 minut 47 sekund, a w terenie miejskim - 7 minut 06 sekund. Dobry poziom osiągnięto także zakresie wykroczeń. W 71,5% sprawach o wykroczenia związanych z kradzieżami i uszkodzeniami mienia ustalono sprawców.
W minionym roku w naszym powiecie stwierdzono 1612 przestępstw (wszczęto 1150 dochodzeń policyjnych), w tym 703 przestępstwa kryminalne i 381 przestępstw z kategorii najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież, kradzież z włamaniem, kradzież auta, uszkodzenie mienia, uszkodzenie ciała, bójki i pobicia, rozboje. Ogólna wykrywalność przestępczości w naszym powiecie sięgnęła ponad 87%. 100% wskaźnik wykrywalności policjanci utrzymali w takich kategoriach jak pobicia, rozboje i uszkodzenia ciała. Oznacza to, że wszyscy sprawcy tych trzech kategorii przestępstw usłyszeli w minionym roku zarzuty. W kategorii kradzieży wykrywalność sięgnęła 52%, a więc co druga zgłoszona sprawa doczekała się rozwiązania w postaci ukarania złodzieja. Ogółem kępińska policja wystosowała 662 wnioski o akt oskarżenia.
Bardzo dobre wyniki uzyskali policjanci w zakresie przestępczości narkotykowej. Kępno jest na pierwszym miejscu wśród 31 jednostek wielkopolskich w dynamice wszczęć przestępstw narkotykowych. Oznacza to, że policjanci naszego regionu aktywnie nadzorują tę kategorię przestępczości i na bieżąco zatrzymują osoby posiadające, udzielające i handlujące środkami odurzającymi.
Ważnym elementem pracy policyjnej jest również pełnienie służby na drogach. Statystyki zdarzeń drogowych wskazują, że w minionym roku w powiecie mniej było wypadków (33 w 2012 r. i 21 w 2013 r.), nieznacznie wzrosła natomiast liczba kolizji drogowych (z 437 w 2012 roku do 468 w 2013 r). Na naszych drogach zginęło 7 osób. W 2012 roku rannych zostało 40 osób a w 2013 - 18, tak więc ich liczba w ciągu 12 miesięcy spadła o 22. Na drogach naszego powiatu zatrzymano 410 nietrzeźwych kierowców, w tym 112 kierowców pojazdów mechanicznych.
Podczas wystąpienia insp. Krzysztof Zimny podsumował także działania prewencyjne komendy, przypominając chociażby triathlon gimnazjalistów czy turniej tenisa stołowego oraz debaty społeczne, które miały miejsce w naszym regionie. Podziękował także samorządowcom, Prokuraturze Rejonowej w Kępnie za całoroczną współpracę.
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu - insp. Jarosław Rzymkowski podziękował za zaangażowanie wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym policji. Pochwalił sukcesy i zwrócił uwagę na te elementy, które są priorytetowe w pracy policji, w tym przede wszystkim ujawnianie i zatrzymywanie sprawców kradzieży i włamań.
Głos zabrała także Prokurator Rejonowy w Kępnie - Emilia Mielcarek-Wojciechowska dziękując za pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa w rejonie i za współpracę w tym zakresie z kępińską prokuraturą. Za pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa w regionie podziękował także policjantom starosta powiatu kępińskiego Włodzimierz Mazurkiewicz, który poprosił ponadto zastępcę Wielkopolskiego Komendant Wojewódzkiego Policji o wsparcie w planach rozbudowy kępińskiej jednostki.