Uwaga na oszustów
Oszustwa na aukcjach internetowych są coraz popularniejsze w sieci. Mimo licznych ostrzeżeń policji, wciąż kusimy los, zgadzając się na promocyjne oferty nieznanych sprzedawców. Do podobnej sytuacji doszło w minionych dniach również w Kępnie.
W minionych dniach do Komendy Powiatowej Policji w Kępnie zgłosił się 63-letni kępnianin, który w internecie zakupił telewizor wart 2000zł. Wpłacił pieniądze, ale do dnia dzisiejszego nie otrzymał towaru. Sprawą zajmują się policjanci zespołu przestępstw gospodarczych.
Jeśli chcemy dokonać zakupu na aukcji internetowej, pamiętajmy o kilku ważnych szczegółach:
1. Kupujmy zawsze u sprawdzonych sprzedawców. Możemy sprawdzić ich uczciwość sprawdzając ilość komentarzy, ich jakość (pozytywne i negatywne) oraz opinie dodawane przez innych klientów. Jeśli pojawia się dużo negatywów, nie kuśmy losu.
2. Jeśli coś jest bardzo tanie i jest wyjątkową promocją, to zazwyczaj zawiera w sobie ukryty „haczyk”. Pamiętajmy o tym, aby nie ulegać pokuse tzw. „świetnej okazji” i myślmy realnie. Nowy sprzęt nigdy nie będzie wart połowy swojej ceny.
3. Sprawdźmy regulamin umieszczony na stronie przez sprzedającego. Czasami możemy w nim odnaleźć zapisy, które nie są zgodne z prawem konsumentów.
4. Jeśli chcemy kupić naprawdę drogi sprzęt agd lub rtv zastanówmy się, czy nie warto tego dokonać w „klasycznym” sklepie, który znajduje się w bliskiej okolicy. Pomyślmy o tym, co się stanie gdy trzeba będzie złożyć np. reklamację albo towar będzie posiadał ukryte wady.
5. Jeśli, mimo wszystko, zdecydujemy się na zakup drogiego sprzętu, wybierajmy opcję zapłaty za pobraniem towaru. Pamiętajmy, że wolno nam go sprawdzić, nim za niego zapłacimy.
6. Gdy padliśmy ofiarą internetowego oszustwa, zgłośmy sprawę na policji. Zawsze należy przynieść dowody wpłaty, wydruki rozmów internetowych, w tym przeprowadzonych na komunikatorach internetowych, wysłane i otrzymane sms czy korespondencję mailową.
Poza tym na aukcjach internetowych możemy paść ofiarą różnego rodzaju oszustw. Za portalem policja.pl podajemy najbardziej popularne z nich:
1. Aukcje oszukańcze. W najprostszej formie polegające na wysłaniu towaru, który nie był zamawiany, o niewielkiej wartości – np. kupujący licytuje sprzęt komputerowy, po zakończeniu aukcji wpłaca pieniądze na konto sprzedającego a ten wysyła w paczce o podobnej wielkości i wadze, ziemniaki. Inną formą jest oszustwo polegające na podszywaniu się pod sprzedającego lub kupującego. Przestępcy obserwują aukcje w ich ostatniej fazie. Tuż po (czasem tuż przed) zakończeniu licytacji wysyłają do wygrywającego wiadomość, w której przedstawiają się jako sprzedawca i podają numer swojego konta, nakłaniając do wpłacenia pieniędzy za licytowany przedmiot. Często podszywanie jest trudno zauważalne dla kupującego np. sprzedającym jest użytkownik „daniel” a podszywający się przestępca „danie1” (litera „l” została zamieniona na „cyfrę jeden”). Ale zdarzają się też przypadki bardzo trywialne np. gdy sprzedający jest kobietą („anna”) a podszywający się podaje nick użytkownika „jan”.
2. Kradzieżkonta użytkownika. Użytkownik, szczególnie ten który posiada dużą ilość komentarzy pozytywnych, jest szczególnie narażony na możliwość utraty konta. Przestępcy próbują odgadnąć hasło do konta lub też stosują dostępne w sieci Internet programy pozwalające na włamanie do konta. Następnie wykorzystują tak przejęte konto do przeprowadzenia transakcji oszukańczych.
3. Posługiwanie się cudzymi danymi personalnymiw celu rejestracji konta. Przestępcy w różny sposób pozyskują dane personalne, na podstawie których zakładają konta użytkowników na portalach internetowych. Tworzą najczęściej jednocześnie kilka takich kont. Następnie zarejestrowani użytkownicy wystawiają pozytywne komentarze za drobne zakupy, które stwarzają pozory, że użytkownik konta jest wiarygodnym sprzedającym. Dopiero po takim przygotowaniu, realizują transakcje oszukańcze.
4. Oferowanie za pośrednictwem serwisów aukcyjnych towarów pochodzących z przestępstwa. Aukcje pozwalają na szybkie zbycie „gorących” towarów. Szczególnym problemem jest weryfikacja numerów fabrycznych podawanych przez sprzedającego w ofercie handlowej. Kupujący może tylko sprawdzić, czy numer fabryczny faktycznie przypisany jest do określonej marki i typu produktu. Natomiast nie ma możliwości ustalić, czy oferowany do sprzedaży towar pochodzi z przestępstwa.
(www.policja.pl)