Bezpieczeństwo w czasie świąt
Zabezpieczenie mieszkania:
Jeżeli wyjeżdżasz poproś zaprzyjaźnionego sąsiada lub członka rodziny, aby "zaopiekowali" się Twoim mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela. Pamiętajmy, aby na wycieraczce oraz w skrzynce na listy nie leżały gazetki reklamowe, ponieważ jest to znak dla złodzieja, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Należy pamiętać, o zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Jeżeli jest to możliwe również o odłączeniu bezpieczników. W przypadku przechowywania na balkonie rowerów, trzeba zabezpieczyć je w innym pomieszczeniu.
Zabezpieczenie samochodu:
Bardzo istotne jest zabezpieczenie pojazdu. Parkować należy go zawsze w miejscach dobrze oświetlonych. Korzystać z parkingów strzeżonych. Sprawdzać czy w samochodzie pozamykane są okna i drzwi. Przed opuszczeniem pojazdu dobrze jest włączyć autoalarm. Nie należy natomiast pozostawiać na widocznym miejscu w samochodzie wartościowych przedmiotów typu telefon, radio czy portfel.
Bezpieczna podróż:
Nie należy również pozostawiać bagażu bez opieki. Okres świąteczny, sprzyja "zwiększonej aktywności" kieszonkowców. W związku z tym, podczas zakupu biletów demonstrowanie zawartości portfela jest niewskazane. Złodzieje obserwują podróżnych i wybierają osobę, którą chcą okraść. Uważać również należy, na natrętnych współpasażerów, szczególnie podczas wsiadania i wysiadania oraz na korytarzu pociągu. Warto pamiętać, że „sztuczny tłok” to jedna z ulubionych metod pracy kieszonkowców.
W takcie zakupów:
W ferworze zakupów, często nie zwracamy uwagi, gdzie kładziemy nasz portfel, czy jest to taśma kasowa, sklepowe lodówki, lady, koszyk z zakupami, czy jeszcze inne miejsce, w którym nasza gotówka nie jest bezpieczna i stanowi świetną okazję na łatwy łup, dla bystrego kieszonkowca. Dlatego ważne byśmy w szaleństwie zakupowym dbali o cenne przedmioty jak telefon, kluczyki do auta i oczywiście gotówka czy karty kredytowe. Zawsze powinniśmy trzymać je przy sobie i nie posiadać zbyt dużej ilości pieniędzy, by w razie kradzieży nie pozbyć się całomiesięcznych dochodów.
Uwaga na szczególne okazje:
Szczególnie w okresie przedświątecznym do drzwi naszych mieszkań pukają akwizytorzy oferujący "super" okazje, związane ze sprzedażą koców, pościeli, firan, które służą odwróceniu uwagi potencjalnych klientów i stwarzają świetną możliwość dla wprawnych oszustów, by mogli przeszukać szafki, półki, szuflady w nadziei znalezienia oszczędności domowników. Dlatego gdy jesteśmy sami w mieszkaniu powinniśmy wystrzegać się wizyt nieznajomych, przede wszystkim, tych którzy oferują towar niewiadomego pochodzenia często w cenach wielokrotnie niższych niż funkcjonujące na rynku- takie "okazje" i oferujące je osoby powinny zwiększyć naszą czujność i podejrzliwość.