Uwaga na gwałtowne załamanie pogody
Pamiętajmy, że zasypana świeżym śniegiem droga wymaga jazdy ze szczególną ostrożnością. Po pierwsze nie wiemy, czy pod śniegiem jest lód, asfalt, dziury, gałęzie. Nie jesteśmy w stanie ocenić również, jak zmienia się przyczepność. Jedzie się łatwiej niż w koleinach, co wcale nie znaczy, że bezpieczniej. Często taka droga ma fragmenty mniej lub bardziej wyślizgane. Kolejny problem, to powszechne przekonanie wśród wielu kierowców, że nawierzchnia z błotem poślizgowym jest bardziej bezpieczna i przyczepna od ubitego śniegu i lodu, jednak to bardziej przyczepny jest świeży lub zmrożony śnieg niż błoto pośniegowe, na którym ślizgać się będziemy jak na tłustej plamie.
Sama świadomość nawierzchni, po której jedziemy, to nie wszystko. Ważne jest nasze zachowanie na wąskiej, krętej drodze, odpowiedni odstęp przed poprzedzającym samochodem, umiejętność przewidywania (leżące na drodze gałęzie połamane pod ciężarem śniegu itp.) Podczas jazdy po tzw. agrafkach musimy patrzeć na koniec zakrętu, odpowiednio ocenić stopień wzniesienia, aby dobrze dobrać bieg.
Warto raz na jakiś czas sprawdzić, po czym jedziemy. Jeżeli nikt za wami nie jedzie, a prędkość nie jest duża, spróbujcie zahamować. Nieważne, czy macie auto z ABS-em czy bez, bardzo szybko będziecie w stanie ocenić,sytuację pod kołami waszego pojazdu. Obecnie warunki zmieniają się błyskawicznie, podobnie jak przyczepność, szczególnie na drogach mało uczęszczanych. Takie kontrolne hamowania umożliwią ocenę sytuacji.
Zmieniające się warunki atmosferyczne, ciągłe opady śniegu z deszczem, powodują utrudnienia na drogach powiatu kępińskiego. Dlatego tak ważne jest zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze.