Zakończenie roku szkolnego i początek wakacji
Nadchodzą w końcu długo oczekiwane, upalne dni. Uczniowie kępińskich szkół już za kilka dni rozpoczną wakacje, przed dorosłymi perspektywa letniego wypoczynku, czas wycieczek, podróży i relaksu. Jednak nie zawsze potrafimy właściwie wykorzystać wolny czas. Często brak wyobraźni, niewiedza lub zwykła głupota powoduje, że dochodzi do nieoczekiwanej tragedii, której można by uniknąć przewidując konsekwencje swoich zachowań. Komenda Powiatowa Policji w Kępnie, jak co roku, prowadzi szeroko zakrojone działania prewencyjne, poczynając od zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Podejmowane przez kępińskich policjantów działania zmierzają do zapewnienia bezpieczeństwa już od momentu zakończenia roku szkolnego. Ponadto funkcjonariusze bedą czuwać nad wypoczywającymi mieszkańcami powiatu oraz gośćmi w celu zapewnienia im maksimum bezpieczeństwa. Wiele zależy jednak od nas samych, dlatego też, przed pełnią sezonu, przedstawiamy i przypominamy garść praktycznych porad i wskazówek, ich przestrzeganie zminimalizuje możliwość zaistnienia tragicznych zdarzeń.
W PODRóŻY
1/ Przed planowanym wyjazdem odpowiednio wcześnie sprawdź stan techniczny swojego samochodu, zwłaszcza działanie hamulców i świateł pojazdu oraz stan ogumienia; nie zapominaj o uzupełnieniu braków w apteczce samochodowej!
2/ Podróż rozpoczynaj zawsze wypoczęty. Trasę jazdy odpowiednio zaplanuj, wliczając w nią miejsca odpoczynku, najlepiej na tzw. „bezpiecznych parkingach”. Jeżeli musisz dotrzeć w określone miejsce w określonym czasie wyjedź wcześniej, przewidując sytuacje na drodze mogące opóźnić jazdę. Unikniesz w ten sposób zbędnego pośpiechu i zdenerwowania, mogącego mieć wpływ na Twoją ocenę sytuacji na drodze.
3/ Jeżeli jednak stało się coś, co znacząco opóźnia Twą jazdę – nie spiesz się! Pamiętaj, ze lepiej dojechać nieco później ale za to bezpiecznie.
4/ Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa i dbaj, aby podróżujący z Tobą także je zapinali. Dzieci przewoź w przystosowanych do tego celu fotelikach.
5/ Pamiętaj o nakazie używania w trakcie jazdy świateł mijania. Ich włączenie jedynie minimalnie podniesie zużycie paliwa przez Twój samochód, za to uczyni Cię wielokrotnie lepiej widzialnym na drodze, zwłaszcza w słoneczne dni.
6/ Nigdy nie spożywaj alkoholu w żadnej postaci, jeżeli planujesz jazdę jako kierujący. Pamiętaj że upały wpływają na Twoją tolerancję na alkohol. Nietrzeźwi kierowcy przeważnie czynią krzywdę innym.
7/ Podróżując koleją lub autobusem miej pieczę nad swymi bagażami i rzeczami osobistymi. Nie przyjmuj poczęstunku od nieznajomych w żadnej postaci, zwłaszcza alkoholu. Bardzo często zdarza się, że z pozoru sympatyczny towarzysz podróży tylko czeka, aby uśpić Twą czujność i okraść Cię.
8/ Stale obserwuj swych najmłodszych – dziecko pozostawione choćby na chwilę bez opieki narażone jest na wiele niebezpieczeństw.
9/ Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na kolonie, obóz lub wycieczkę autokarem zgłoś ten fakt Policji – policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu oraz kondycję kierowcy, a z dzieckiem wcześniej przeprowadź rozmowę w celu zwiększenia jego wiadomości o niebezpieczeństwach oraz rekacji na nie.
NAD WOD¡
1/ Nie kąp się po spożyciu alkoholu. Ogranicza on Twoją wyobraźnię i może stać się przyczyną nieszczęścia wywołanego brawurą i brakiem odpowiedzialności.
2/ Nie skacz na głowę do nieznanego sobie akwenu – narażasz się w ten sposób na poważne urazy kręgosłupa, a nawet śmierć. Nawet jeśli robiłeś to w ubiegłym sezonie, nie oznacza to, że po roku dno akwenu wodnego wygląda tak samo.
3/ Dzieciom pozwalaj kąpać się jedynie w wyznaczonych do tego celu kąpieliskach, najlepiej pod okiem ratownika. Unikaj dzikich, niestrzeżonych kąpielisk i plaż.
4/ W trakcie korzystania z jednostek pływających dbaj o to, aby mieć założony kapok. Bezwzględnie nakazuj swoim dzieciom ich noszenie, nawet wbrew ich woli.
5/ Nie zabieraj na plażę żadnych wartościowych przedmiotów.
6/ Wychodząc do wody trzeba pozostawić swoje rzeczy pod opieką sąsiadów, którzy w tym czasie nie odejdą od koca czy leżaka.
ZABEZPIECZ SWóJ SAMOCHóD
1/ Staraj się parkować samochód na parkingach strzeżonych. Opłata parkingowa jest zawsze tańsza, niż wynosi wartość samochodu.
2/ Nie pozostawiaj w widocznych miejscach w kabinie przedmiotów wartościowych, takich jak np. kamery video, aparaty fotograficzne, torebki czy telefony komórkowe. Wręcz kuszą one ewentualnego złodzieja.
3/ Wyposaż, jeżeli możesz, swoje auto w dodatkowe instalacje alarmowe lub blokady, znane jedynie Tobie. Pamiętaj jednak, ze najlepszą gwarancja spokojnego snu właściciela samochodu jest odpowiednia polisa ubezpieczeniowa.
4/ Nie pozostawiaj wewnątrz pojazdu dokumentów auta. Kluczyki od samochodu noś przy sobie lub zabezpiecz je w bezpiecznym miejscu.
ZABEZPIECZ MIESZKANIE
1/ Wyjeżdżając zostaw swoje mieszkanie pod opieką zaufanych sąsiadów, znajomych lub członków rodziny. Pozostaw im klucze i koniecznie kontakt do siebie (adres miejsca pobytu ewentualnie numer telefonu).
2/ Nie pozostawiaj w mieszkaniu gotówki lub biżuterii. Na czas wyjazdu umieść je w banku lub przekaż zaufanym osobom.
3/ Jeżeli spędzasz wakacje w domu nie wpuszczaj do środka nieznanych sobie osób, oferujących rozmaite usługi, podających się za akwizytorów lub urzędników. Wystarczy chwila nieuwagi a możesz zostać okradziony.
4/ Zabezpiecz opiekę nad pozostającymi w domu osobami starszymi, nieporadnymi lub dziećmi.
5/ Nie chwal się i nie rozpowiadaj wśród obcych o swoich planach wakacyjnych, związanych zwłaszcza z perspektywą dłuższego wyjazdu.
6/ Jeżeli posiadasz w mieszkaniu cenne przedmioty postaraj się właściwie zabezpieczyć mieszkanie. Pamiętaj, że zdecydowana większość włamań do mieszkań i budynków to włamania przez drzwi lub okna. Wyposaż je w atestowane okucia antywłamaniowe, kraty zewnętrzne i zamki antywłamaniowe.
Powyższe porady wydają się wręcz oczywiste, jednak często zapominamy z nich skorzystać, co skutkuje niepotrzebnymi tragediami lub co najmniej stresem i kłopotami związanymi ze staniem się ofiarą przestępstwa.
Funkcjonariusze kępińskiej komendy realizować będą działania, zmierzające do minimalizowania rozpoznanych zagrożeń i stałego podnoszenia stanu bezpieczeństwa w powiecie. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w ramach działań prewencyjnych prowadzić będą częste kontrole drogowe, celem wyeliminowania z ruchu nietrzeźwych uczestników oraz "piratów drogowych", nagminnie przekraczających limity prędkości – wykorzystany zostanie do tego celu m.in. fotorejestrator. W trakcie kontroli funkcjonariusze szczególną uwagę zwracać będą na przestrzeganie obowiązku używania pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy oraz sposób przewożenia dzieci w pojazdach. Szczególnym nadzorem objęte zostaną również okolice dyskotek, wnikliwej kontroli poddane będą miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie powiatu. Wszystko to w trosce o Państwa bezpieczeństwo i spokój.