Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź ostrożny!

Data publikacji 13.04.2011

swieta_wielkanocneOkres poprzedzający Świąta Wielkanocne jest czasem wzmożonych zakupów, zaś dni świąteczne to okres częstych wyjazdów. Jak co roku w tym czasie nad bezpiecznym i spokojnym wypoczynkiem wszystkich mieszkańców powiatu kępińskiego oraz odwiedzających gości, czuwać będzie większa niż zwykle liczba policjantów. Niemniej jednak w trosce o bezpieczeństwo, kępińscy dzielnicowi w trakcie spotkań z mieszkańcami miasta, przypominają sprawdzone porady i sposoby, których przestrzeganie pozwoli ograniczyć w znacznym stopniu możliwość stania się ofiarą przestępstwa.  

Zakupy: W trakcie zakupów nie należy pozostawiać naszych torebek bez "nadzoru". Pochłonięci promocjami, oraz świątecznym natłokiem obowiązków, często zapominamy, o zamknięciu naszych toreb, plecaków, saszetek. Na taką okazję tylko czekają kieszonkowcy. Podczas zakupów nie należy więc demonstrować zawartości portfela, gdyż  złodzieje obserwują konsumentów  i wybierają zazwyczaj osobę posiadające sporą gotówkę. Warto więc pieniądze w czasie zakupów podzielić na kilka mniejszych kwot i umieścić  w różnych częściach odzieży. Uważać trzeba również na natrętnych akwizytorów oraz oferowane przez nich "niespotykane" promocje. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas wchodzenia i wychodzenia ze sklepów, oraz w kolejce do kasy- jeżeli poczujemy, że wokół robi się tłoczno – powinniśmy wzmóc czujność!  „Sztuczny tłok” to jedna z ulubionych metod pracy kieszonkowców.

Mieszkanie: Jeżeli wyjeżdżamy  dobrze byśmy wcześniej poprosili  zaprzyjaźnionego sąsiada lub członka rodziny, aby zaopiekowali się naszym mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela. Pamiętajmy, aby na wycieraczce oraz w skrzynce na listy nie leżały gazetki reklamowe, ponieważ jest to znak dla złodzieja, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Pamiętajmy również o zakręceniu  zaworów z wodą i gazem. Jeżeli jest to możliwe o odłączeniu  bezpieczników. Gdy jednak po powrocie okazałoby się,  że dokonano włamania – należy natychmiast powiadomić policję i niczego nie dotykać.

Samochód: Pamiętajmy o zabezpieczeniu samochodu. Parkować powinniśmy go zawsze w miejscach dobrze oświetlonych i korzystać  z parkingów strzeżonych. Zawsze należy też sprawdzić, czy pozamykaliśmy okna i drzwi. Powinniśmy się starać korzystać  z  autoalarmów i nie  pozostawiać  na widocznym miejscu w samochodzie wartościowych przedmiotów typu telefon, radio lub aparat fotograficzny, ważne by  torby i inne bagaże wkładać do bagażnika.

Powrót na górę strony