Mistrz Sportu Klasy Światowej ćwiczył z kępińskimi Policjantami
W ramach dwudniowego szkolenia Kępińskiej Grupy Realizacyjnej, dzisiaj w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kępnie, odbył się pokaz Mistrza Sportu Klasy Światowej Valentina Egorova, który wraz z Policjantami uczestniczył w treningu siły i wytrzymałości przy użyciu odważników Kettlebells.
Odważniki towarzyszyły ludzkości od zarania dziejów. Archeologowie sugerują iż w antycznej Grecji atleci używali narzędzi, podobnych do tych które obecnie wykorzystuje się Międzynarodowej Organizacji Global Kettlebell Institute.
Rosyjski odpowiednik słowa odważnik – girya, można odnaleźć w rosyjskich słownikach co najmniej od roku 1704, jednak używano ich na tamtych terenach wiele lat wcześniej. Pomimo ich dużej popularności pod koniec XIX oraz na początku XX w kręgach ówczesnych siłaczy, z czasem o nich zapomniano. Stało się tak dlatego gdyż nastał nagły boom w USA na trening typowo kulturystyczny, którego celem jest przede wszystkim estetyka nie zaś siła i funkcjonalność. Doprowadziło to do pojawienia się na wielką skalę siłowni komercyjnych, w których stoi mnóstwo sprzętu wyspecjalizowanego w rozwoju poszczególnych części ciała, kawałek po kawałku.
Dla kontrastu odważniki sportowe reprezentują prosty design i służą do treningu siłowego oraz wytrzymałościowego. Urok odważników, według ich zwolenników to ich obdrapany, oldschoolowy styl i to że treningi z nimi są "uzależniające", a trenujący nie może się doczekać kolejnej sesji. Odważniki umożliwiają rozwój siły i wytrzymałości sercowo-naczyniowej jednocześnie, obalając przy tym mit, że te dwa atrybuty można rozwijać tylko osobno. Są bardzo przydatne w rehabilitacji różnego rodzaju urazów oraz zapobiegają ich powstawaniu. Pomagają w zapobieganiu bólu pleców, a także zwalczają przyczyny istniejących dolegliwości. Doskonale rozwijają siłę ramion, zwiększają mobilność oraz rozwijają stabilizatory. Trening z odważnikami rozwija eksplozywną i dynamiczną siłę i jest bezpośrednio wykorzystywany w treningu sztuk walki.
Dzisiaj o wsystkich walorch nowej metody mogli przekonać się kępińscy policjanci, a także młodzież ZSP w Kępnie oraz ich wychowawcy.