Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Początek sezonu motocyklowego

Data publikacji 21.04.2010

kontrolaCoraz cieplej, wiosna budzi się do życia, na drogach pojawiają się motocykle.  Rozpoczyna się sezon motocyklowy co powoduje wzrost uczestnictwa w ruchu kierujących motocyklami oraz niestety czasami tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych z ich udziałem. Do jednego z nich doszło wczoraj w m. Kępno.

Wczoraj 20 kwietnia br., kilka minut po godzinie 16:00, w m. Kępno na ul. Kwiatowej, 43-letni mieszkaniec m. Poznań, kierując motocyklem m-ki Honda, nie ustąpił pierszeństwa przejazdu przy włączaniu się do ruchu, w wyniku czego doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym samochodem osobowym m-ki Fiat, którym kierował mieszkaniec powiatu wieruszowskiego. W chwili zdarzenie kierujący byli trzeźwy, na szczęście nie doznali oni obrażeń ciała, uszkodzeniu uległy natomiast pojazdy. Sprawca został ukarany mandatem karnym kredytowanym.

W związku z powyższym Policja prócz działań profilaktycznych skierowanych na tę grupę uczestników ruchu drogowego będzie podejmować działania kontrolne zmierzające do ujawniania przestępstw i wykroczeń popełnianych na drogach przez motocyklistów, zostaną zintensyfikowane czynności kontroli drogowej tych uczestników ruchu.W razie stwierdzenia braków i nieprawidłowości w stanie technicznym, a szczególnie braku lub „wygięciu” tablicy rejestracyjnej uniemożliwiające odczytanie numerów rejestracyjnych motocykla lub uzasadnionego podejrzenia przekroczenia dopuszczalnych norm hasłu policjanci będą  zatrzymywać dowody rejestracyjne pojazdów. Będą oni nadzorować miejsca mogące być wykorzystane do „ wyścigów motocyklowych”.

Według policyjnych statystyk w  tym roku w kraju doszło do 42 wypadków, w których zginęło 10 motocyklistów, a 33 zostało rannych. Przyczyny wypadków drogowych z udziałem motocyklistów są różne. Częstym powodem jest jednak brawurowa jazda doprowadzająca do śmierci. Policja apeluje by motocykliści zachowywali większy umiar i rozsądek w swoich poczynaniach na drodze. Przyczyną nieszczęść są też błędne zachowania kierujących innymi pojazdami, dlatego też, aby wyeliminować ryzyko tego typu wypadków drogowych potrzebne jest wzajemne zrozumienie każdej ze stron. Przypomnijmy, że prędkość z jaką mogą się poruszać pojazdy po drogach określa art. 20 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym:


Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 5.00-23.00 wynosi 50 km/h
Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w  godzinach 23.00-5.00 wynosi 60 km/h

Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym  wynosi w przypadku:
samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t:
na autostradzie - 130 km/h, 
na drodze ekspresowej dwujezdniowej - 110 km/h,
na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - 100 km/h,
na pozostałych drogach - 90 km/h;
Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, wynosi dla motocykla (również z przyczepą) i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat
- 40 km/h.
Powrót na górę strony