Zaśmiecał las a teraz zostanie ukarany
W grudniu 2009 roku, pracownicy oddziału 70 Leśnictwa Doświadczalnego Laski złożyli zawiadomienie o zaśmiecaniu lasu w rejonie m. Smardze przez nieustalone osoby. Długa i żmudna praca dochodzeniowa Dzielnicowych z Posterunku Policji w Trzcinicy dziś zakończyła się sukcesem. Ustalili oni sprawcę tego haniebnego czynu, mężczyźnie grozi grzywna, ostatecznie o jej wysokości zdecyduje Sąd Rejonowy w Kępnie.
Grzywnę w wysokości 400,00zł., zaproponowali 32-letniemu mieszkańcowi gm. Kępno, kępińscy policjanci kierując do Sądu Rejonowego w Kępnie wniosek o ukaranie go za popełnione wykroczenie. W trakcie prowadzonego postępowania wyjaśniającego Dzielnicowi z Posterunku Policji w Trzcinicy, po długiej i żmudnej pracy dochodzeniowo-śledczej ustalili, że mężczyzna w październiku 2009roku, wyrzucił trzy worki foliowe z zawartościa śmieci komunalnych na terenie lasów w rejonie m. Smardze. Sprawcę zdradziły resztki dokumentów, które pozostawił na miejscu zdarzenia.
Policjanci wykryli sprawcę i doprowadzili do jego ukarania. Kwota, która zostanie mu zasądzona z pewnością wystarczyłaby na opłaty za wywóz odpadów z gospodarstwa przez przedsiębiorstwo komunalne.
Należy nadmienić, że zaśmiecanie terenów leśnych wciąż stanowi poważny problem. W 2009 roku Lasy Państwowe wydały 8,0 mln zł., na zbieranie śmieci w lesie. Za tę kwotę leśnicy wywieźli z polskich lasów ponad 100 tysięcy metrów sześciennych odpadów, które już od wczesnej wiosny pozostawiali po sobie turyści i mieszkańcy przyległych do lasu miejscowości, traktujący naturalne środowisko jako dzikie wysypisko śmieci.
Lasy Państwowe wraz z Policją rozpoczynają batalię przeciwko śmiecącym. Żadne z wykroczeń, o którym powiadomiona zostanie Policja, nawet to polegające na wywozie do lasu niewielkiej ilości śmieci nie pozostanie zlekceważone, a kępińscy policjanci jak wynika to z przedstawionego przykładu dołożą wszelkich starań aby sprawcy tak haniebnych czynów zostali ustaleni i ukarani.
Wszyscy natomiast powinniśmy pamiętać, że pozostawianie śmieci w naturalnym środowisku jest przecież miernikiem kultury społeczeństwa.