BEZPIECZEŃSTWO WSPÓLN¡ SPRAW¡
Data publikacji 20.11.2008
Komenda Powiatowa Policji w Kępnie, realizuje Rządowy Program Ograniczania Przestępczości i Zachowań Aspołecznych, którego jednym z złożeń jest BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM. Charakterystyka tego zagadnienia przedstawia się następująco:
Problemy
- Duża liczba wypadków drogowych, szczególnie ze skutkiem śmiertelnym.
- Duża ilość przypadków kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka.
- Nadmierna prędkość pojazdów i liczne przypadki nieużywania pasów bezpieczeństwa.
Zadania
-
Zwiększenie liczby i aktywności patroli policyjnych na drogach, szczególnie w rejonie dużych miast (zintensyfikowanie wykrywania substancji psychoaktywnych u kierowców, intensyfikacja kontroli prędkości pojazdów wraz z ciągłym wdrażaniem nadzoru automatycznego).
-
Usprawnienie działań z zakresu kontroli technicznej pojazdu.
-
Intensyfikacja kontroli przewoźników pod względem przestrzegania przepisów ustawy o transporcie drogowym (współpraca Policji z Inspekcją Transportu Drogowego).
-
Edukacja w celu kształtowania świadomego i kulturalnego uczestnika ruchu drogowego, respektującego prawo i szanującego prawa innych uczestników tego ruchu.
-
Upowszechnianie zasad ratownictwa drogowego oraz z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
-
Promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
-
Zaostrzenie przepisów prawa w stosunku do sprawców łamiących przepisy ruchu drogowego, których naruszanie jest przyczyną lub skutkiem najcięższych i najczęstszych wypadków drogowych (np. tych, którzy kierują pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, nie używają pasów bezpieczeństwa).
-
Usprawnienie systemu ściągalności mandatów karnych w celu wykształcenia w kierowcach przeświadczenia o surowości i nieuchronności kary za naruszanie przepisów.
Sposoby wsparcia realizacji zadań
-
Włączenie „Wychowania komunikacyjnego” do Programu „Edukacji dla bezpieczeństwa”.
-
Realizacja programów profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
-
Opracowanie i wdrożenie zasad kształtowania bezpiecznej przestrzeni w ruchu drogowym.
Podmiot odpowiedzialny: minister właściwy do spraw wewnętrznych, minister właściwy do spraw transportu.
Podmioty współpracujące: ministrowie właściwi do spraw: administracji publicznej, budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, oświaty i wychowania, zdrowia, Minister Sprawiedliwości, Komendant Główny Policji, Komendant Główny Straży Granicznej, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, główny inspektor transportu drogowego, wojewodowie, jednostki samorządu terytorialnego, partnerzy społeczni, w tym organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe.
Mając powyższe na uwadze, funkcjonariusze KPP w Kępnie systematycznie przeprowadzają szkolenia oraz pogadanki w szkołach z dziećmi i młodzieżą oraz ich rodzicami i opiekunami, w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przede wszystkim w celu zapobiegania zdarzeniom z udziałem niechronionych uczestników ruchu, którymi są rowerzyści i piesi. Potrzebę poprawy bezpieczeństwa, widzą również władze gmin, które współpracują z kępińską policją w realizacji przedmiotowego zagadnienia. Wynikiem tych działań, było przekazanie w dniu dzisiejszym sfinansowanych przez władze gminy Perzów, 280 kamizelek odblaskowych dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Perzowie i Trębaczowie oraz Szkoły Podstawowej w Domasłowie i Miechowie w trakcie spotkania, na którym Naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego KPP w Kępnie podinsp. Piotr Olejnik podkreślił rolę elementów odblaskowych w zwiększeniu bezpieczeństwa uczestnika ruchu drogowego.