Narkotyki to poważne zagrożenie.
Wakacje to okres, kiedy młodzież ma zdecydowanie więcej wolnego czasu. Zdarza się, że jego nadmiar może skutkować zachowaniami ryzykownymi i niebezpiecznymi. Młode osoby są otwarte na propozycje ciekawego, niebanalnego spędzania czasu, dobrej zabawy, która może się skończyć tragicznie. Alkohol, dopalacze i narkotyki to tylko część zagrożeń, na które narażone są dzieci i młodzież. Zwracamy się z apelem do rodziców i opiekunów, aby rozmawiali ze swoimi dziećmi, uczulili je na zagrożenia a przede wszystkim nauczyli ich jak radzić sobie w takich sytuacjach.
Chcąc dotrzeć do młodych osób oraz wychodząc naprzeciw tej problematyce, kępińscy policjanci przeprowadzą specjalnie ukierunkowane działania pn. „NARKOTYKOM STOP”. Mają one na celu zwrócenie uwagi szczególnie młodym osobom oraz ich rodzicom na niebezpieczeństwa związane z zażywaniem środków odurzających. Akcja będzie prowadzona na terenie Kępna i powiatu kępińskiego . m.in. w miejscach przebywania młodzieży oraz 16 sierpnia br. na Kępińskim Rynku, gdzie przy stworzonym stoisku profilaktycznym, będzie można spotkać się z policjantami ds. Profilaktyki Społecznej i porozmawiać na temat zagrożeń związanych z narkotykami i dopalaczami.
PAMIĘTAJ!!!
Młode osoby, które sięgają po narkotyki lub dopalacze, zazwyczaj nie są świadome zagrożenia dla swojego zdrowia i psychiki. Część z nich chce przeżyć coś ekscytującego, dla innych to sposób odreagowania szkoły, stresów, konfliktów w domu. Narkotyki pozwalają im o tym zapomnieć, dają poczucie swobody... Ale nie na długo, bo wbrew pozorom droga do uzależnienia jest bardzo krótka.
Jeśli ktoś z twoich bliskich ma problem z uzależnieniem od narkotyków, może zgłosić się m.in. do:
- poradni leczenia uzależnień
- punktu informacyjno-konsultacyjnego Państwowej Inspekcji Sanitarnej
- punktu informacyjno-konsultacyjnego, działającego w strukturach samorządu terytorialnego,
Rodzicu/opiekunie pamiętaj!!!
Narkotyki zażywane są zazwyczaj przez dzieci/młodzież pozostawioną samą sobie, bez opieki i nadzoru, nie znajdującą wspólnego języka zrozumienia z rodzicami/opiekunami. Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, nauka asertywności poprzez budowanie wartości dziecka, życzliwość, akceptacja, codzienny kontakt i poświęcony czas na rozmowy o problemach i zainteresowaniach sprawami dziecka – zdecydowanie pomogą uchronić je przed kontaktem z narkotykami, które mogą stwarzać zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Dlatego też rodzice i opiekunowie powinni poświęcać więcej czasu i uwagi swoim dzieciom, rozmawiać o ich problemach dając poczucie wsparcia i zrozumienia, co może ustrzec je przed niebezpiecznym „eksperymentowaniem” z narkotykami, wielokrotnie kończącym się tragicznie.