Aktualności

HULAJNOGI ELEKTRYCZNE – PRZYPOMINAMY PODSTAWOWE PRZEPISY I ZASADY

Data publikacji 09.07.2024

W ostatnim czasie hulajnogi elektryczne zyskały wielu entuzjastów. To często szybki i sprawny sposób poruszania się po mieście. Jednak musimy pamiętać, że korzystając z tych urządzeń musimy przestrzegać pewnych przepisów. W związku z odnotowywanymi w ostatnim czasie zdarzeniami drogowymi, w których uczestniczyli użytkownicy hulajnóg policjanci przypominają jakie przepisy obowiązują w przypadku poruszania się tym jednośladem po drogach.

Definicje:

Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni;

W związku z rozszerzeniem katalogu urządzeń i pojazdów służących do przemieszczania się, każdy z nowych elementów tej kategorii został ściśle określony pod względem zasad korzystania, a także praw i obowiązków ciążących na jego użytkownikach. Poniżej przedstawiamy zapisy dotyczące hulajnóg elektrycznych.

1. OBOWIĄZEK JAZDY PO DRODZE DLA ROWERÓW
Najważniejszą informacją jest to, że osoba poruszająca się hulajnogą elektryczną ma obowiązek korzystania z drogi rowerowej – podobnie jak rowerzysta. Dotyczy to dróg rowerowych oznakowanych w tym kierunku, w którym się poruszamy.
Istotną informacją jest również to, że osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych mają obowiązek poruszać się nimi z prędkością nie większą niż 20 km/h. Przepis ten dotyczy poruszania się zarówno po drogach rowerowych jak i po jezdni.

2. ZASADY PORUSZANIA SIĘ HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ PO JEZDNI I CHODNIKU
Co w przypadku gdy nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów? W takiej sytuacji, osoba poruszająca się hulajnogą elektryczną zobowiązana jest do korzystania z jezdni. Dotyczy to tylko i wyłącznie dróg o ograniczeniu prędkości do 30 km/h.

Jak poruszać się hulajnogą elektryczną w momencie, gdy ograniczenie prędkości na drodze wynosi ponad 30 km/h oraz nie ma wzdłuż niej drogi rowerowej?

WAŻNE!!! W przeciwieństwie do roweru, osoba kierująca hulajnogą elektryczną w takim przypadku może poruszać się po chodniku – jednak przestrzegając poniższych zasad:
• obowiązek poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
• zachowanie szczególnej ostrożności,
• ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

3. DZIECI I MŁODZIEŻ NA HULAJNODZE ELEKTRYCZNEJ
Przede wszystkim należy wiedzieć, że w przeciwieństwie do roweru, dziecko w wieku do 10 lat NIE MOŻE poruszać się hulajnogą elektryczną po drogach. Wyjątek stanowi poruszanie się hulajnogą elektryczną w strefie zamieszkania, ale jest to możliwe wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Jeżeli nasze dziecko ma skończone 10 lat, może poruszać się hulajnogą elektryczną po drogach samodzielnie, pod warunkiem, że posiada kartę rowerową. Karta rowerowa obowiązuje do 18 roku życia. Po osiągnięciu tego wieku nie ma obowiązku posiadania jakiegokolwiek dokumentu uprawniającego do poruszania się hulajnogą elektryczną.
Innym dokumentem uprawniającym niepełnoletnią osobę do samodzielnej jazdy rowerem może być prawo jazdy kategorii AM (od 14 lat) oraz kategorii A1, B1 i T (od 16 lat).

4. DODATKOWE OBOWIĄZKI
- sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
- zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO - urządzenie transportu osobistego; UWR - urządzenie wspomagające ruch np. wrotki, rolki; hulajnoga zwykła, kolumna pieszych);

Przepisy
 ZABRANIAJĄ!:
• kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkohol,
• przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów !!!
• ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,
• czepiania się pojazdów;
• jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
• ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innym podobnym urządzeniu, a także zwierzęcia i ładunku.

Urządzenie transportu osobistego (UTO) to pojazd napędzany elektrycznie, jednak nie posiadający siedzenia oraz pedałów i inny niż hulajnoga elektryczna. Konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Do tej kategorii należą m.in. zasilane silnikami elektrycznymi deskorolki – hoverboard czy elektryczne urządzenie samopoziomujące. NIE należą do nich ani hulajnogi elektryczne ani rowery ze wspomaganiem elektrycznym.
Urządzenia wspomagające ruch (UWR) to nic innego jak to urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny przeznaczone do poruszania się w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni (np. rolki, wrotki, deskorolka).

 

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii!!!

Powrót na górę strony