Aktualności

OBCHODY 84. ROCZNICY SOWIECKIEJ ZBRODNI NA POLICJANTACH POLICJI PAŃSTWOWEJ II RP

Data publikacji 10.05.2024

10 maja 2024 roku na placu Komendy Powiatowej Policji w Kępnie odbyły się Apel poświęcony 84. rocznicy Sowieckiej Zbrodni na Policjantach Policji Państwowej II RP.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00 na placu Komendy Powiatowej Policji w Kępnie. W 2015 roku odsłonięto tutaj tablicę Pamięci Policjantów Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Kępnie Zamordowanych w Sowieckich i Hitlerowskich Obozach Zagłady, na której znajdują się nazwiska kilkunastu kępińskich funkcjonariuszy – zapisane i dające się odnaleźć na kartach historii.
Od tego momentu, co roku w tym miejscu odbywają się uroczyste Apele Pamięci. W tym roku wzięli w nim udział  przedstawiciele władz samorządowych, organizacji i stowarzyszeń społecznych. Szczególny wymiar miał liczny udział młodzieży szkolnej, harcerzy  oraz rodzin poległych funkcjonariuszy.
Uroczystość poprowadził nadkom. Mateusz Lewek, dowódcą uroczystości był podinsp. Lechosław Wróbel.
Punktem kulminacyjnym było niezwykle podniosłe odczytanie „Apelu Pamięci. Następnie pod pomnikiem złożono symboliczne wiązanki kwiatów.
Obchody rocznicowe mordu na Policjantach Policji Państwowej, więźniach Ostaszkowa, stanowią niezwykle istotny element tradycji i etosu policyjnego munduru. Szczególnie głęboki wymiar pełnią w świadomości narodowej policjantów Komendy Powiatowej Policji w Kępnie.

 

Powrót na górę strony