UWAGA NA FAŁSZYWE BANKNOTY
Falsyfikaty, które zostają wprowadzone do obiegu to najczęściej banknoty o nominale 100 złotych. Ostrzegamy i uczulamy wszystkich, a w szczególności sprzedawców w placówkach handlowych, aby dokładnie sprawdzali, przyjmowaną gotówkę.
Codziennie dokonujemy szeregu transakcji przy pomocy gotówki, czy to w placówkach handlowych, bankach, jak również na targowiskach. Warto więc poznać kilka technik, które pozwolą rozpoznać falsyfikaty. Ta wiedza zaoszczędzi nam zapewne wielu problemów i związanych z tym konsekwencji.
Oto kilka cech charakterystycznych do rozpoznania czy posiadany przez nas banknot jest podrobiony.
- Fałszywki nie mają znaków wodnych, które na oryginalnym banknocie widoczne są nie tylko przy prostopadłym oglądaniu banknotu pod światło, lecz także przy nachyleniu go pod kątem 45 stopni;
- Falsyfikaty nie posiadają również zabezpieczeń widocznych w świetle UV, oraz zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie;
- Oryginalne banknoty posiadają zabezpieczenia wykonane specjalną techniką druku, a elementy te są wypukłe i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem.
W przypadku kiedy w nasze ręce trafi podejrzany dla nas banknot, prosimy o natychmiastowe powiadomienie policjantów. Sprawne przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe banknoty.
Warto wspomnieć,że za podrabianie albo przerabianie polskich banknotów kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 5 lat lub karę 25 lat pozbawienia wolności, natomiast za wprowadzenie fałszywych banknotów w obieg grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.